Příběhy z praxe

Zvídavý Martin si doučováním zlepšil čtení a ve škole se cítí lépe

Mgr. Bc. Jana Brátová, pedagožka programu Učí (se) celá rodina na Náchodsku
Příběhy z praxe

Spokojenost dítěte je mojí odměnou

V září 2019 jsme v programu "Učí (se) celá rodina" začali spolupracovat s rodinou paní L. Náš první kontakt se uskutečnil ve chvíli, kdy se klientka ocitla v obtížné situaci kvůli fyzickému násilí svého bývalého partnera. Já jsem nezletilého Martina*, který navštěvuje 3. ročník ZŠ, začala doučovat v červnu roku 2020, chvíli poté, co byly uvolněny opatření vydané Vládou ČR v souvislosti s epidemií.
 
Paní L. se potýká s finančními problémy, je však velmi energická a schopná si potřebná jednání na úřadech vyřídit. Vždy v tomto ohledu stačí nabídnout pomocnou ruku, kterou klientka využívá. Během našich schůzek, které se vždy nesou v přátelském duchu, pomáhám Martinovi s přípravou do školy. Pracujeme hlavně na jeho zlepšení v českém jazyce a matematice. Marťa je vždy aktivní, snaživý a ochotný. Povídáme si spolu i o dalších zajímavých tématech, je to velmi zvídavý chlapec. Aby dosáhl lepších školních výsledků, využívá také možnosti doučování ve škole.
V průběhu naší spolupráce se Martinovi podařilo zlepšit čtení a orientaci v textu. Podle slov jeho maminky přede mnou není Marťa ve stresu, jak tomu je před třídou, a čtení mu jde ještě o to lépe. Paní L. si také pochvaluje, že k jejímu synovi přistupuji s klidem a dokáži se na něj napojit. Přiznává, že jí tato trpělivost někdy chybí, a proto je za spolupráci s Aufori velmi vděčná.
Ilustrační foto z návštěvy v rodině
Tato slova mě samozřejmě velmi těší, naším cílem však je, aby Martin zvládal zadané úkoly i před ostatními spolužáky bez napětí a aby se mu ve škole dařilo stále lépe a lépe. Zároveň je naším úkolem v rámci schůzek učit klidnému přístupu i maminku, aby vše společně se synem zvládali, když nejsme v rodině přítomni.V rodině paní L. se pravidelně těším milému přijetí a přátelskému rozhovoru. Na poslední schůzce jsem se ptala Marti: „Marťo, jak bys zhodnotil naše doučování?“ On bezprostředně odpověděl: „Jsem spokojený,“ což je pro mě velkou odměnou.
 
 
*jméno bylo změněno
 
 
Autorka: Mgr. Bc. Jana Brátová, pedagožka programu Učí (se) celá rodina na Náchodsku
V pátek 24. května bude ambulance Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Hradci králové z provozních důvodů uzavřena. Kontaktovat nás můžete na telefonu: 774 855 749.