Sociální služby pro ohrožené rodiny by se neměly omezovat – jejich význam je ohromný
Když uvážíme, že prezentujeme pouze naše výsledky, jaká jsou asi čísla a poznatky všech obdobných služeb pro sociálně znevýhodněné v rámci celé České republiky! A přesto je práce s rodinami v rámci sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi nyní upozaděna, degradována, a to dokonce ze strany předních představitelů ministerstva, které samo by mělo disponovat nejpřesnějšími znalostmi problematiky sociálního vyloučení. Jejich veřejné výroky ale svědčí o opaku.
Tento článek vznikl ve spolupráci se sociálními a pedagogickými pracovníky naší organizace. Jejich poznatky přímo z praxe přikládáme na závěr. Přečtěte si, jak situaci prožívají se svými klienty oni…
„… došlo k úplné izolaci u klientů, kteří nemají ani internet, ani telefon…“
„… rodiny ztrácejí režim, který je u nich tak důležité vytvářet…“
„… zvýšila se potřeba poskytnout klientům potravinovou pomoc, mnoho z nich nemá dostačující příjmy. Po zaplacení nájmu nemají na stravu…“
„…daří se nám více do práce s rodinou zapojovat pedagogy škol. Mají na to více času a jsou otevřenější různým formám pomoci rodině…“
„… klienti mají strach a obavy. Mnoho z nich se potřebuje vypovídat a jsme jim i psychickou oporou…“
„… klientka měla přislíbeno nastěhovat se do nového bytu. Majitel má ale obavy z nákazy a rozhodl se nyní nikoho nenastěhovat…“
„… klientka abstinuje. Měla nastoupit na posilující abstinenční pobyt, ten jí byl odložen na neurčito, nyní nastoupit nemůže. Snažím se jí být oporou…“
„… v rodině se objevují častější hádky, křik. Několikrát došlo i k napadení…“
„… u mé klientky se stupňuje domácí násilí…“
„… moje klientka má zrakové obtíže. Úkoly mohla dělat pouze přes mobilní telefon, což jí způsobovalo větší problémy. Zprostředkovali jsme jí ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové notebook, který jí moc ulevil…“