S Aufori do světa

Mgr. Šárka Jirásková
To je název našeho nového projektu pro sociálně znevýhodněné děti z Josefova. Do konce roku pro ně pořádáme 4 výlety. Nebude to ale jen o zážitcích. Jak to celé vzniklo a proč lákáme místní děti, aby se vydaly s námi „na cestu“ z krásného Josefova, se dočtete dále.
Vloni na podzim jsme ze společné schůzky se zástupci Základní školy v Josefově odjížděli „s broukem v hlavě.“ Škola mluvila o tom, že by místní děti potřebovaly více podpořit, aby netrávily všechen volný čas ve známém prostředí Josefova a aby poznaly města, do kterých by zanedlouho mohly začít vyrážet na střední školy. Často se totiž setkávají s tím, že je pro rodiny těžké děti začít po základce posílat autobusem nebo vlakem někam pryč.
Co ale dětem nabídnout, abychom je zaujali a aby do toho s námi šly? V Aufori se po novém roce sešel celý náchodský tým a během chvíle nám na nápady ani flipchart nestačil.
Nakonec padlo finální rozhodnutí: Pro výlety vybereme atraktivní místa ve městech, ve kterých by po základce mohly vybírat z nabídky středních škol. Před každým výletem se společně „připravíme“ – nastudujeme cestu a trasy a vyhledáme dopravní spoje. Děti necháme, aby si vyzkoušely samostatně si koupit jízdenky, zaplatit vstupné nebo objednat občerstvení. A v neposlední řadě na projekt seženeme finance, aby s námi mohly jet právě děti, kterým by rodiče takový výlet nemohli zaplatit.
 
Jako první příležitost jsme využili Mezinárodní divadelní festival v Hradci Králové. Děti měly možnost si celou cestu najít a naplánovat samy, stejně tak jako program na samotném festivalu.
A tak se 3 pracovnice Aufori vydaly s 9 dětmi v sobotu 22. června z náměstíčka v Josefově až do Žižkových sadů.
Počasí bylo ryze letní, a tak se dětem líbilo poblíž kašny, kde bylo možné se ochladit. Zaujala je ale také dílnička v šapitó Divadla Drak, kde si vlastnoručně vyrobily prázdninové deníky. Poté si přesunuly na koncert na otevřené venkovní scéně a pokračovaly dál k občerstvení a zpět k vodě.
 
Po prvním výletu můžeme konstatovat, že ač se některé děti ze začátku obávaly koupit lístek nebo štípnout jízdenku v MHD, tak to všechny s podporou bez problému zvládly. Věříme, že si den užily každý podle svého a při příští cestě autobusem bude jejich sebedůvěra alespoň trochu posílena o tyto pozitivní zážitky. Ocenit bychom chtěli odvahu všech zúčastněných. Především dětí, které s námi vyrazily i přes to, že jsme se neznali. Dále rodičů, kteří nám své děti svěřili, a v neposlední řadě našim kolegyním, které sbalily 9 dětí a vyrazily s nimi do „světa“.
 
Další výlet nás čeká v průběhu letních prázdnin do Nového Města nad Metují, na podzim se pak ještě dvakrát vrátíme do Hradce Králové, kde navštívíme 3D mini golf a Cinestar.