Příběhy z praxe

Podporujeme klienty i v těch nejmenších obcích

vedoucí sociálních služeb Aufori
Příběhy z praxe
V Aufori napříč programy nabízíme podporu rodinám a jednotlivcům v jejich přirozeném prostředí. Překážkou pro nás není ani zajíždění do malých, někdy špatně dostupných obcí. V současné chvíli dojíždíme celkem do 66 obcí, 17 z nich má méně než 500 obyvatel.
Nejmenší obec, ve které působíme, má pouhých 88 občanů, přičemž naše služby
poskytujeme deseti z nich.
Cesty do menších a vzdálenějších obcí mohou být někdy velmi časově náročné. Přesto nám záleží na tom, aby se pomoc dostala i k lidem, pro které jsou jiné služby nedostupné. Vnímáme, že i špatná dostupnost obce přispívá k ohrožení sociálním vyloučením.
 
Schůzky s klienty se snažíme plánovat podle místa bydliště tak, aby naše pracovní cesty byly co nejvíce efektivní. Je-li to možné, snažíme se o využívání hromadné dopravy, především autobusu. Pokud vyhodnotíme oblast jako špatně dostupnou veřejnou dopravou, můžeme k návštěvě klienta využít vlastní automobil. I to je věc, ve které se snažíme dostupnost naší služby zvyšovat, a proto se v blízké době Aufori rozroste o druhý služební vůz.
 
Na cestách mnohdy zažíváme vtipné nebo nevšední situace, například…
 
…když nastoupíme do vlaku, ve kterém zjistíme, že Turnov není Trutnov :)
 
…když se nám rozbije zámek u auta, a tak nám s jeho odemknutím musí pomoct městská policie, která projíždí zrovna okolo.
 
…když jsme za klientem v místě, kde bychom na zpáteční MHD čekali hodinu, tak se raději vydáme pěšky anebo rovnou přijedeme na sdíleném kole.
 
…když čekáme na autobus v místech, kde není možnost se schovat před nepřízní počasí a autobus nepřijel, kdy měl.
Dojíždění do malých obcí je důležitá a smysluplná součást naší práce. I nadále budeme usilovat o to, aby špatná dostupnost jakékoliv obce v Královéhradeckém kraji nebyla pro naši cílovou skupinu překážkou v čerpání námi poskytovaných sociálních služeb.
V pátek 24. května bude ambulance Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Hradci králové z provozních důvodů uzavřena. Kontaktovat nás můžete na telefonu: 774 855 749.