Příběhy z praxe

Nahlédněte do čarodějnického tábora

Mgr. Nikola Nováková
Příběhy z praxe

Letní tábor 10 dní jinak – čarodějové a čarodějky na cestě za zážitky 

Prvním hostem byl Karel Janeček a Lilia Khousnoutdinová. Ti si s dětmi povídali o rituálech, síle, odvaze a splněných přáních. Vyjít krok vpřed ostrému šípu si děti nezkusily, ale názorně jim to ukázal právě Karel Janeček. Všichni jsme jejich představení se zaujetím sledovali a drželi palce, aby jeho krok vpřed vyšel co nejlépe.
 
Hned po této návštěvě dorazil Tomáš Slavata se svou hromovou partou a společně připravili pro děti závod v triatlonu. Tomáš dovezl kola a připravil veškeré zázemí pro opravdový závod. Na nás vedoucích bylo dělat diváky a fanoušky našich malých závodníků, kteří se do toho letos opravdu pořádně opřeli. Bedny vítězů měli jisté. 
 
Nejen chlapci, ale i dívky si přišli na své při návštěvě Pavla Petřikova, olympijského judisty, který s dětmi hovořil o sebekontrole a sportovním nasazení a učil je základní chvaty v judu. Děti ale nadchly i dva celodenní výlety, které jsme podnikli. V Miletíně jsme měli možnost projít podzemí a dům K. J. Erbena. Do Dvora Králové nad Labem jsme pro změnu zajeli do místní zoologické zahrady. Po tomto výletě nebyl pro nikoho problém před večeří zůstat na chatce a čerpat síly na večerní opékání buřtů. 
 
Již tradičně jsme mohli přivítat na táboře jeden den kolegu Lukáše Třísku, který pro děti připravil lanovou dráhu v lese. Celé odpoledne jsme prolézali po lanech a pneumatikách zavěšených na stromech. Než jsme však vyrazili do lesa, měli jsme možnost shlédnout divadelní představení dětského divadelního souboru při národním divadle. I když je o našem táboře známo, že jsme slyšet široko daleko, během divadelního představení jsme byli všichni potichu a jen jsme hltali jeden vtip za druhým. 
 
Tématem letošního ročníku byly čáry a kouzla. Děti první den tábora do oddílu rozřazoval mluvící moudrý klobouk, vyráběli jsme kouzelnické hůlky, dělali jsme pokusy, společně jsme čarovali. Mile nás překvapilo, s jakým úspěchem se u dětí setkalo odpolední čtení Harryho Pottera. Ještě než se ale nachýlil čas k odjezdu kouzelným autobusem opět domů, tábor jsme zakončili tradičním bazárkem. Každý rok sbíráme oblečení, kosmetiku, hračky, které jsou v dobrém stavu a dětem by se líbily. Děti si z těchto věcí za odměnu odnášejí to, co chtějí. Tentokrát jsme dopředu moc dobře věděli, jaký dárek by nejvíce potěšil 7 letou Janu*. V rámci programu „Učí (se) celá rodina“ s její rodinou spolupracujeme půl roku. Díky tomu jsme zjistili, že Jana má velké přání mít svou vlastní panenku. Ještě nikdy v životě ji neměla, v domácnosti není celkově moc hraček. Rozhodli jsme se pro Janu panenku sehnat a během závěrečného dne jí tento dárek předat. Janča měla ohromnou radost, oči jí při pohledu na panenku jen zářily a nedala ji z ruky. Jsou to malé věci, ale pro děti, které se tábora účastnily, to jsou splněné sny. Letošní ročník byl v mnoha směrech kouzelný!
Letní tábor pro děti v obtížné rodinné situaci proběhl s finanční PODPOROU MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ, KARLA JANEČKA a TEPELNÉHO HOSPODÁŘSTVÍ HRADEC KRÁLOVÉ.
*jméno bylo změněno 
 
Autorka: Mgr. Nikola Nováková
V pátek 24. května bude ambulance Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Hradci králové z provozních důvodů uzavřena. Kontaktovat nás můžete na telefonu: 774 855 749.