Příběhy z praxe

Můj první notebook byl od Nadace Terezy Maxové dětem

tým pedagogů v Aufori
Příběhy z praxe

 

Dominika, Erika, Pepu, Ester, Vanesu a Tomáše spojuje od letošního května jeden zážitek – dostali svůj první notebook v životě. Jsme moc rádi, že jsme rodinám těchto 6 dětí mohli pomoci zprostředkovat notebook jako dar od Nadace Terezy Maxové dětem z fondu CTP, který je určen na podporu vzdělávání a osobního rozvoje dětí z ohrožených rodin, se kterými v Aufori také pracujeme.
 
O notebook jsme s rodinami žádali v době, kdy se uzavřely školy z důvodu šíření koronaviru. Komunikace se školou a zadávání domácích úkolů začaly probíhat výhradně elektronicky. K tomu ale rodiny neměly dostatečné technické zázemí a zejména nahrávání vypracovaných úkolů do elektronického systému školy bylo bez počítače velmi komplikované.
 
Jednou z podpořených je 13letá dívka Vanesa, která žije jen se svou maminkou a mladší sestrou, a která, přestože má zrakové obtíže, dělá vše proto, aby ve škole stačila svým spolužákům. Sociální pracovnice Mgr. Jana Bašová, která s rodinou spolupracuje v rámci našeho programu „Učí (se) celá rodina“, k novému notebooku pro rodinu uvedla: „Domnívám se, že pořízení notebooku Vanese velmi pomohlo, doposud žádný počítač neměla, veškeré úkoly a komunikaci se školou se sice snažila zvládat pomocí mobilního telefonu, ale bylo to obtížné. S ohledem na její zrakové potíže je pro ni úlevou hlavně velký displej notebooku. Lépe se jí tak pracuje. Při naší poslední schůzce mi s radostí sdělila, že jí paní učitelka pochválila za to, že průběžně pracuje a odevzdává zadané úkoly. Připadá mi nyní sebevědomější a jsem moc ráda, že se s notebookem naučila tak rychle pracovat.“
 
11letý Erik „vůbec nečekal, že by mohl notebook dostat a nemohl dlouho pochopit, jak to, že jsme za něj nic neplatili. Když notebook přišel, byl hodně překvapený a nadšený a hned ho chtěl vyzkoušet“, říká babička, která o Erika pečuje od jeho narození. Na otázku, co na notebooku zatím dělá, nám Erik odpověděl: „No, dělám a nahrávám úkoly a tyhle věci do školy. A musel jsem si tam stáhnout Skype, abychom mohli s Šárkou (pedagožkou z Aufori*) dělat doučování. A taky koukám někdy na videa, našli jsme nějaký o historii a bylo to přesně o tom, co jsme se teď učili. Ale nejsem na něm moc často, radši chodím ven s kamarádama. To mě baví víc…Nadaci bych chtěl moc poděkovat, namaloval jsem jako poděkování obrázek.“
 
*pozn. autorky

 

Nadace Terezy Maxové ve spolupráci s firmou CTP v době nouzového stavu přijímala a hodnotila individuální žádosti rodin v těžké životní situaci každý týden ve zrychleném řízení, aby se pomoc dostala k potřebným co nejrychleji. Děkujeme!