Jaké jsou možnosti a limity terénní sociální práce?

Bc. Nikola Nováková
Hradec Králové, 7. 2. 2014 – zpráva o účasti sociální pracovnice Aufori na semináři na téma „Možnosti a limity terénní sociální práce“

Kde jsou hranice terénního pracovníka? Co od terénní práce čekat? Kde začíná a kde končí?

Například to a ještě více jsem se mohla dozvědět na dvoudenním semináři „Možnosti a limity terénní sociální práce“, pořádaného v rámci projektu Rozvoj nabídky dalšího vzdělávání pro pracovníky služeb sociální prevence.

Díky odbornosti lektora a garanta semináře, Mgr. Ing. Staníčka, byl seminář hodně propojen s praxí a aktuálními světovými trendy, které se začínají objevovat v terénní sociální práci. Jedním z takových trendů je např. komunitní pojetí terénní sociální práce. V posledních letech jsou patrné tendence lidí, kteří sdílí stejné nebo podobné kulturní hodnoty, stěhovat se k sobě do sousedství a vzájemně si pomáhat. Síť služeb je tak mnohem hustší a často probíhá ve spolupráci se sousedskou pomocí. Terénní sociální práce se pak víc zaměřuje na lokalitu než na cílovou skupinu, jako to známe v České republice. 

Seminář byl prospěšný i díky diskuzi s ostatními kolegy z oboru, se kterými jsem se tu setkala a měla možnost sdílet názory, informace a poznatky a propojit tak svou praxi a jejich zkušenosti.