Příběhy z praxe

Dobrodružství a výlety, na které se nezapomíná

Eva Žitná, Johana Zitková
Příběhy z praxe
Pro velký úspěch z minulého roku jsme i tento rok uspořádali akci “Čtyři dny na cestě” (On The Road). Cílem bylo nabídnout mladým lidem aktivní trávení volného času v přírodě, dát jim příležitost vystoupit z komfortní zóny a utužit kamarádské vztahy. Letošní rok se nesl v duchu přežití v bojových podmínkách, překonání strachu z výšek a nedostatku Wi-Fi sítě. 
Odvážní vojáci vybaveni spacákem, karimatkou, ešusem a krosnou vyrazili autobusem směr Králíky, kde se nachází oblast vojenského opevnění. První noc nás čekala v bunkru K-S5 Potok, kde jsme okusili tvrdost vojenských postelí důstojníků 2. světové války. Ráno nás čekala příprava snídaně v ešusu na otevřeném ohni a následná hygiena v místním potoce
S těžkým nákladem na zádech jsme se nezalekli kopcovitého terénu a vydali jsme se na celodenní putování po vojenské naučné stezce po bunkrech. Hlad nás přepadl v zákopu, tak nám nezbylo než si uvařit těstoviny z pytlíku na plynové bombě.
 
Po tak náročném dni jsme vzali za vděk ubytování v teple a se sprchou. Únava nás neodradila od pouti na náměstí a strategicky jsme se rozhodli jít na atrakce před večeří. Stále jsme měli síly jít na noční prohlídku části Tvrze Hůrka. Zde nás překvapila velikost celého objektu a pohled 17 pater do podzemí. Stísněnost, vlhkost a syrovost opevnění v nás zanechala hluboký dojem, o kterém jsme se bavili celou cestu po tmě až do postelí.
Nedělní plán byl jasný! Relax v resortu Dolní Morava. Už při cestě lanovkou nahoru museli někteří překonávat svůj strach z výšek. Sluníčko, krásný výhled na Kralický Sněžník a dobrý oběd jim byl odměnou.
To nám při překonávání sebe sama nebylo dost a vystoupali jsme až do výšky 1 116 m n.m. na Stezku v oblacích. Zpátky na zem, plní informací o místním pohoří, jsme se sklouzli 100metrovým tobogánem. Při cestě za dobrodružstvím jsme se nezastavili před žádnou výzvou a neřekli ne ani Mamutí horské dráze. Poslední adrenalin vojáky čekal na obří houpačce. 
 
Akce se opravdu vydařila. Všichni účastníci byli nadšeni, i když celou dobu museli být off-line. Kamarádské vztahy se viditelně upevnily. Děti i pracovnici se těší na další ročníky a už při cestě domu jsme společně přemýšleli, jak překonat letošní ročník. 
V pátek 24. května bude ambulance Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Hradci králové z provozních důvodů uzavřena. Kontaktovat nás můžete na telefonu: 774 855 749.