Příběhy z praxe

Baví se celá rodina – radostné chvíle v nelehkých osudech našich klientů

Bc. Matěj Labuť
Příběhy z praxe
Stejně jako každý rok, i letos v červnu zazvonil školní zvonek, děti dostaly vysvědčení, běžely domů za rodiči a těšily se, co dostanou. Vždyť spousta rodin podniká v létě rodinné výlety a za vysvědčení dostávají děti dárky. Co dělat v případě, že na odměny nezbydou peníze?
 
Pro klienty z programu Podpory rodiny pořádáme na konci školního roku stejně jako v pololetí akci „Baví se celá rodina“.
Chceme rodinám nabídnout příležitost smysluplně trávit volný čas a zároveň se jedná o odměnu za vysvědčení a za usilovnou práci rodičů s dětmi, kterou vyvinuli v průběhu roku.
V červenci, pár dní po vysvědčení, jsme tedy rodiny pozvali na Rytířské hradiště v Hradeckých lesích. Pro děti byla přichystána celá škála aktivit. Kolega Lukáš Tříska dětem vytvořil lanovou dráhu v lese, poté byly pro děti připraveny míčové hry a následovaly další zábavné aktivity. Dorazil sokolník, který dětem představil dravce od sokola skalního přes poštolky až po sovu pálenou. Pro většinu z dětí to byl první okamžik, kdy se s dravci setkaly. Nemohly od nich odtrhnout oči. Jakmile si všichni pohladili sovu a orla, rozdělili se do dvojic a v areálu hradiště hledali 7 fialových fáborků, u kterých se schovávaly otázky. Odpovědi poté vpisovali do křížovky. Tajenka dětem měla prozradit poslední část zábavného odpoledne.
 
Po vyluštění tajenky jsme rozdělali oheň, děti si vzaly špekáčky a společně s rodiči jsme zasedli k ohništi. Dorazilo celkem 18 klientů, mezi nimiž byli rodiče, kteří se s dětmi účastní jednodenních akcí s Aufori pravidelně. „Děti se účastní pravidelně. Jsem ráda, že něco takového existuje.“ uvedla jedna z maminek. Přivítali jsme mezi námi ale také rodiče, kteří jsou novými klienty a podobně strávené chvíle zažili poprvé. Jedna z těchto maminek nám řekla: „Přemýšlela jsem, kam s klukama po vysvědčení zajít. Když mi pracovníci nabídli možnost účastnit se odpoledne na hradišti, neváhala jsem ani chvilku. Jsem moc ráda, že jsme přišli. Kluci si to užili.“ Na konci dne jsme dětem za výborně odvedenou práci předali diplomy a balíčky s odměnami a společně jsme se za osvěžujícího deště vydali na zastávku MHD, odkud každý zamířil již do svého domova.
V pátek 24. května bude ambulance Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Hradci králové z provozních důvodů uzavřena. Kontaktovat nás můžete na telefonu: 774 855 749.