Příběhy z praxe

4 dny na cestě a putování po vrcholcích hor

Eva Žitná, Mgr. Nikola Prorok, Mgr. Lenka Matoušková
Příběhy z praxe
V loňském roce jsme během podzimních prázdnin již potřetí vyrazili na 4 dny na cestu. Tentokrát jsme společně s dětmi putovali po vrcholcích Orlických hor, překonávali jsme těžké terény a zdolali i nejvyšší vrchol, Velkou Deštnou. Každou noc jsme přenocovali na jiném místě.
Nejvíc dobrodružné to bylo hned první den, protože jsme si ustlali na půdě odsvěceného kostela sv. Matouše. Během druhého dne jsme s dětmi ušli 15 km, oběd, který jsme si uvařili sami na plynové bombě, jsme měli s výhledem na údolí pod Velkou Deštnou. Po náročné túře na děti třetí den čekala další výzva v lanovém parku v centru Deštné.
Všechny děti zde zvládly projít tou nejnáročnější trasou. Po namáhavých dnech jsme závěr cesty strávili odpočinkově v příjemných prostorách rodinné chalupy. Na kamnech jsme si uvařili čaj z mátových lístků a k večeři vynikající buřt guláš. I když jsme na akci jeli až na konci října, počasí nás velmi překvapilo a celou dobu nám krásně svítilo slunce.

Co o akci řekly některé děti, které se zúčastnily? 

„Bylo to super, spali jsme v kostele, co by asi člověka ani nenapadlo. Byli jsme na rozhledně, kde se mi hodně líbilo. A poznal jsem nový kamarády. Chci jet příště zase.“  (Vašek) 

„Zase chci příště jet, protože každý rok já a moji kamarádi jsme rádi, že můžeme poznávat nové věci a místa.“ (Pavel)

„První den jsme spali v kostele na půdě. Bylo to fajn, bylo to něco novýho, spát na neobvyklým místě, a i trochu děsivý se mi to v začátku zdálo. Byla to docela výzva… Druhý den jsme šli na rozhlednu, cesta byla zajímavá, dlouhá, ale mně dlouhé chození nevadí, jinak bych nejela, věděla jsem, co to znamená „čtyři dny na cestě“…Potom jsme šli na chalupu, (…) bylo to tam pěkný jako z pohádky, udělali jsme si večeři, všichni jsme se do toho nějak zapojili, najedli jsme se, pak jsme si povídali (…), docela jsme se u toho zasmáli, takže o zábavu bylo postaráno… Další výlet byste zase měli vymyslet, protože se děti odreagují aspoň od rodičů, školy a taky telefonů. Zažijí něco nového a zajímavého.  Příští rok bych nejspíš jela taky, když výlet bude.“ (Petra)

 

„Čtyři dny na cestě“ je dobrodružný víkend pro ohrožené teenagery, kteří se s námi o podzimních prázdninách vydávají na výpravu z komfortní zóny. Do přírody, na túry a za novými zážitky. Ne vždy mají dobrou kondičku a zkušenosti s čundrováním, takže je to pro ně velká výzva.
 
Akce "Čtyři dny na cestě" je realizována s podporou města Hradec Králové, Fifty fifty kreativní agentury a dalších soukromých dárců. Děkujeme!
V pátek 24. května bude ambulance Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v Hradci králové z provozních důvodů uzavřena. Kontaktovat nás můžete na telefonu: 774 855 749.