Jak mluvit s lidmi v krizi? - „Učí se celá Aufori“!
Mgr. Lenka Matoušková

Krizovou intervenci využívám při své práci často, nejčastěji po telefonu, kdy mi klient volá a potřebuje řešit nějaký svůj akutní problém hned,“. - - říká sociální pracovnice, Bc. Radka Jirková, která působí v našem podpůrném programu pro ohrožené rodiny již třetím rokem.
Do kurzu kompletní krizové intervence se mohla přihlásit díky podpoře Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové v rámci programu Obyčejný život.
„Při své práci se nejčastěji setkávám s tím, že klient ztratí práci, rodina dostane výpověď z nájmu, nebo řeší výchovné problémy se svými dětmi. Jindy klient potřebuje sdílet své partnerské problémy, nebo své pocity po náročném, nevydařeném či vypjatém jednání na úřadu či škole.“
- Vysvětluje, co jsou nejčastější krizové situace, se kterými se klienti programu pro ohrožené rodiny musí vyrovnávat.
V Aufori pracujeme převážně v terénu –
s našimi klienty se potkáváme nejčastěji přímo v jejich domácnostech. Každodenně se setkáváme u našich klientů s krizovými situacemi, jako je ztráta bydlení, majetku, zaměstnání, hrozba odebrání dětí z rodiny, nebo vážné zdravotní onemocnění. Naši klienti trpí často úzkostmi či depresemi. Někteří užívají návykové látky, které zásadně ovlivňují jejich reakce v některých situacích.
Z praxe je zřejmé, že vedení rozhovoru s člověkem v krizi je základní dovedností pracovníků s naší cílovou skupinou. Proto chceme, aby se postupně v oblasti krizové intervenci nadále vzdělávali všichni naši noví pracovníci.