log9

1 2 3 4 5 6 10 100_7825 100_7827 100_7832 100_7989 Pilaovi_27.7 5 WP_20150921_17_28_25_Pro WP_20150921_17_30_19_Pro

Pohádka ze Stolových hor

Tam, kde pramení řeka Metuje v pěkné krajině pod Stolovými horami, rozkládá se území, kde sídlí „Místní akční skupina Stolové hory“. V tomto kraji žije mnoho dětí. Některé jsou mladší, starší, bohatší, chudší, veselejší, méně šťastné. Děti, o kterých se píše v tomto příběhu, prožívají již na začátku života těžké chvíle a zkoušky.

Nedaří se jim ve škole, jejich rodiče nemají moc peněz, a proto se jim často nedostává všeho, co by si zasloužily, nebo co by potřebovaly. Skupince statečných bojovnic a bojovníků z Aufori nebyla tato situace lhostejná a rozhodli se těmto dětem pomáhat a poskytovat potřebnou podporu i jejich rodičům, aby se měly společně lépe celé rodiny.

Nic netrvá věčně a jak to už chodí, tak i sestava a počet bojovnic z Aufori se na tomto území postupně měnily. Některé se musely posunout dál a z království Stolových hor se odstěhovaly, některé chtěly zkusit pomáhat jiným způsobem a jiné se začaly věnovat rodinám vlastním. A tak se s příchodem loňské zimy stalo, že tu zbyla pouze jedna statečná rytířka Šárka, která měla na starost pomáhání dětem. Nebyla na to úplně sama, měla velkou oporu v kolegyni Vendy, která vytrvale pracovala s místními rodiči. Vše bylo o to těžší, že se to přihodilo právě v době, kdy celou českou zemi obklopoval zlý Coronavirus a všichni jsme tak byli nedobrovolně uvrženi do nouzového stavu. S vírou a odhodláním, navzdory mrazu, dešti a všem nepříjemnostem a omezením vyrážela Šárka každý den za „svými“ dětmi. Buď s pomocí velkého pomocníka, kterého našla v online světě, nebo i osobně, protože některé děti takové spojení neměly. Snažila se, jak to bylo možné, aby dětem jejich nelehkou životní etapu zpříjemnila hrami a pomohla jim se školou, poslouchala jejich názory a trápení. Dětí, které by takovou možnost uvítaly, nebylo málo a brzy začaly i Šárce docházet síly.

Díky silnému týmovému duchu hledání nových posil pokračovalo a hlavní bojovnice z týmu Aufori to nevzdávaly. Pilně mezi všemi zájemkyněmi vybíraly takové, které by mohly Šárce a Vendy co nejvíce pomoci a velký počet rodičů s dětmi společně s nimi podpořit. A věřte nebo ne, nakonec se to podařilo. Do týmu Aufori byly postupně přijaty hned dvě nové pomocnice. První už s hřejivými paprsky na jaře a díky tomu se zdálo, že se situace zlepšuje. Nakonec to dopadlo ještě lépe, než v co bojovnice doufaly, a další posila se připojila společně s teplejším počasím v létě. Tým „Stolových bojovnic“ za dětské úsměvy je tak na letošní zimu hned o 1,5 duše silnější než v roce minulém. Věřme, že s tímto obsazením bude možné pomáhat mnohem kvalitněji a většímu počtu těch, kteří jejich pomoc potřebují, a kterým se díky jejich pomoci mění životní situace po malých krůčcích k lepšímu.

Přejeme všem, kteří se rozhodli jakkoliv a komukoliv pomáhat, ať jsou ve svém nasazení právě tak vytrvalí a odhodlaní jako naše statečná Šárka a další „bojovnice z Aufori“.

Autorky:

Simona Jančíková, DiS., sociální pracovnice programu Učí (se) celá rodina na Náchodsku

Mgr. Šárka Jirásková, pedagožka programu Učí (se) celá rodina na Náchodsku

pedagožka Šárka s dětmi ze Stolových hor

ilustrativní foto - článek pohádka zmenšené

Kalendář akcí

srpen 2022
Ne Po Út St Čt So
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3